Skip links

Farklı Ülkelerin Vergi Yasalarına Uyum Sağlayarak Şeffaf Bir Şekilde Toplu Ödeme Yapmanın Yolları

Her ülke, işletmelerin şahıslara yaptığı ödemelerle ilgili vergilendirme konularını farklı şekilde ele alır. Aynı şey yurt dışına yapılan ödemeler için de geçerlidir.

Serbest çalışanlarla iş yaparken karşılaştığınız tüm bu vergi farklılıkları ülkelerin belirlediği yasal mevzuatlara dayanmaktadır. İş dünyası artık çok daha küresel boyutlara ulaştı ve şirketler dünyanın her yerinden müşteriler ve serbest çalışanlar ile iş yapabiliyor.

Çeviri sektöründe büyümek istiyorsanız belli bir noktadan sonra anadiliniz dışındaki dil çiftlerinde de iş kabul etmeniz gerekir. Bunu başarabilmek için de farklı ülkelerden serbest çalışanlarla iş yapmanız gerekecektir. Ortalama bir çeviri işletmesinin yalnızca %10’u ofis içi çalışanlardan oluşmaktadır. Geriye kalan %90’lık kısım ise dünyanın farklı yerlerindeki serbest çalışanlardan meydana geliyor.

Fakat bir yandan büyüme ile birlikte şirketlerin yapısı ve işleyişi değişirken, diğer yandan da ödeme sistemlerindeki ve vergilendirmedeki farklılıklar devam etmektedir. Muhasebe ve finans departmanınızdaki çalışanlarınızın vergilendirme ve ilgili ülke ile uyum anlaşmalarını (çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları gibi) inceleyerek zaman kaybetmesini de istemezsiniz.

Bu zorlukları ortadan kaldırıp verimli yöntemlerle iş yapabilmek için dünyanın dört bir yanındaki serbest çalışanlarınıza söz konusu ülkelerin vergi yasalarına uyum sağlayarak, şeffaf bir şekilde toplu ödeme yapmanın yollarını bulmanız gerekir.

Smartcat sayesinde, ödeme yapılacak kişilerin vergi ödediği ülkelerin yönetmeliklerini düşünmenize gerek kalmaz. Smartcat, ödeme yapacağınız kişilerin yaşadığı ülkenin vergi yönetmelikleri ile her zaman uyumludur; hem yurt içi hem de yurt dışındaki serbest çalışanlarınıza otomatik ödeme yapabilirsiniz. Özellikle çok sayıda ülkeden serbest çalışanla iş yapıyorsanız her ülkenin vergi yasasındaki değişiklikleri takip etmekle zaman kaybetmezsiniz.

Smartcat ile imzalayacağınız tek bir sözleşme sayesinde tüm ödeme işlemlerinizi son derece basit ve şeffaf bir şekilde halledersiniz. Aynı zamanda tüm ülkelerin vergi yönetmeliklerine tam uyum sağladığınızdan da her zaman emin olursunuz.

Smartcat Hakkında

Smartcat, işletmeler ve çevirmenler için çeviri otomasyon teknolojileri sunar, tüm tarafların iletişim kurmalarını ve ortak çalışmalarını kolaylaştırır. Smartcat’in benzersiz özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Ücretsiz CAT Aracı
  • Hiçbir ücret ödemeden sınırsız sayıda kullanıcı açma imkânı (Admin, PM, çevirmen, editör vb.)
  • Dil uzmanlarının aynı dosya üzerinde aynı anda çalışabilecekleri gelişmiş editör ekranı
  • 110.000’den fazla serbest çevirmenin ve çeviri işletmesinin yer aldığı kapsamlı veritabanı
  • Otomatik ödeme sistemi

Yeni nesil çeviri teknolojilerini keşfedin ve verimliliğinizi hemen artırın.

Smartcat’e Hemen Kaydolun