Skip links

Smartcat ile Otomatik Faturalandırma

Proje yöneticileriniz, serbest çalışan dil uzmanlarınıza iş ataması yaparken proje dosyaları ile birlikte dil uzmanına genellikle bir iş emri gönderir.

Şayet bir proje yönetimi sistemi kullanıyorsanız şanslı sayılırsınız; bu süreci olabildiğince otomatik bir şekilde yürütebiliyorsunuz demektir.

Ancak analiz raporunun alınması, ortalama ağırlıklı kelime sayısının hesaplanması, fuzzy match’lere anlaşmalı indirimlerin uygulanması, iş emrinin hazırlanması gibi işlemleri manuel olarak yapmak (örneğin Excel tablolarını kullanarak) ve her ay ödenecek tutarı elle hesaplamak proje yöneticinizin çok fazla zamanını alır ve performansını ciddi ölçüde düşürür.

Bu nedenle, projede yapılacak en ufak bir değişiklikte bile (projeye yeni bir dosya ya da çevirmen eklenmesi gibi) aynı işlemler tekrarlanır ve çeviri projelerinde de değiştirilmesi gereken başka şeylerle karşılaşılır.

Ödemesi yapılacak kelime sayısı, çeviri belleğinden gelen eşleşmeler nedeniyle proje tamamlandıktan sonra farklılık gösterebilir. Serbest çalışan dil uzmanlarınızdan biri, üzerinde çalıştığı projeyi anlaşılan teslim tarihine kadar tamamlayamayabilir, bu durumda proje yöneticinizin projeye daha fazla dil uzmanı eklemesi ve başlangıçtaki ödeme yapılacak kelime sayısını yeniden hesaplaması gerekir.

Çeviri işletmelerinin birçoğu bu senaryo ile hemen hemen her gün karşılaşıyor. Bu hesaplamaların çoğunun, iş tamamlandığında otomatik olarak yapıldığını düşünün!

Çevirmen ya da editör dosya üzerinde çalışmayı tamamladığı anda, onlara ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini hemen görebilirsiniz; aynı şekilde dil uzmanınız da alacağı ödemeyi kendi portalından eş zamanlı olarak takip edebilir.

İşletmenizin nakit akışını, üretim için ne kadar bütçe ayrılması gerektiğini ve o ay ne kadar ödeme yapılacağını planlamak üzere ihtiyacınız olan tüm bilgilere tek tıkla erişebilirsiniz.

Ayrıca serbest çalışanlarınız, belli bir süre zarfında ne kadar para kazandıklarını da çevrimiçi olarak takip edebilir.

Smartcat’in sunduğu bu olanaklar sayesinde, proje yöneticileriniz ve muhasebe ekiplerinizin günlük ve aylık iş yükü en az %10 oranında azalır.

Bunu kârlılığınıza yansıttığınızda ise ortaya çok büyük bir değer çıkmış olur.

Smartcat Hakkında

Smartcat, işletmeler ve çevirmenler için çeviri otomasyon teknolojileri sunar, tüm tarafların iletişim kurmalarını ve ortak çalışmalarını kolaylaştırır. Smartcat’in benzersiz özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Ücretsiz CAT Aracı
  • Hiçbir ücret ödemeden sınırsız sayıda kullanıcı açma imkânı (Admin, PM, çevirmen, editör vb.)
  • Dil uzmanlarının aynı dosya üzerinde aynı anda çalışabilecekleri gelişmiş editör ekranı
  • 110.000’den fazla serbest çevirmenin ve çeviri işletmesinin yer aldığı kapsamlı veritabanı
  • Otomatik ödeme sistemi

Yeni nesil çeviri teknolojilerini keşfedin ve verimliliğinizi hemen artırın.

Smartcat’e Hemen Kaydolun