Skip links

Smartcat ile Yurt Dışı Müşterilerinizden Ödeme Alma

Yurt içine para transferi yapmakla yurt dışına para transferi yapmak arasında hem maliyet hem zaman hem de harcanan emek anlamında çok fazla fark bulunmaktadır.

Yurt dışındaki şirketlere iş yapıyorsanız müşterilerinizin size ödeme yaparken ya da birim fiyat üzerinde pazarlık yürütürken vergi ve uyumluluk gibi konuları da hesaba katması gerekebilir. Ayrıca projelerin ortalama hacmi nispeten düşük olduğunda, özellikle de çalışmaya başlanılan ilk zamanlarda, uluslararası ödemelerin ve döviz kurlarının yüksek maliyetlerinden endişe ederler.

Yurt dışındaki müşterilerin Türkiye’deki firmalara yapacakları ödemeleri beklemeye almalarının veya alternatif seçenekler bulmaya çalışmalarının nedenlerinden biri de budur.

En bilindik çözüm, mali işlemlerinizi hem siz hem de müşteriniz için daha kolay hâle getirmek üzere İngiltere veya ABD gibi başka ülkelerde işletme kuruluşu gerçekleştirmektir.

Bu kötü bir fikir olmasa da hem para hem zaman hem de emek bakımından önemli ölçüde yatırım yapmayı gerektirir. Üstelik yapılacak yatırımın doğuracağı masraflarla karşılaştırıldığında çok daha fazla maliyet çıkarır.

Yabancı bir ülkede işletme kurduğunuzda bu işletmenin varlığını sürdürebilmek için de düzenli olarak bazı harcamalar yapmanız gerekecektir. Örneğin, İngiltere’deki işletmeniz için vergi uyumu gibi konularda sorun çıkmasını istemiyorsanız muhasebecilere ve avukatlara yüklü ödemeler yaparsınız.

Ayrıca banka hesaplarından kaynaklanan masrafları da dikkate almakta yarar var: Bu hesap, sadece ödeme alıp göndermek için ücretsiz kullanabileceğiniz bir hizmet olmayacaktır.

Tam da bu nedenlerle, yurt dışında faaliyet gösteren müşterilerinize sizin adınıza fatura düzenleyebilecek, bu işletmelerden ödemelerinizi sizin adınıza alabilecek bir iş ortağına ihtiyacınız olabilir.

Tüm bu işlemleri kolay, güvenilir ve uygun maliyetli bir yol izleyerek Smartcat ile yürütebilirsiniz!

Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden ödeme alma sorununu ortadan kaldırarak hem yurt içinde hem de yurt dışında ekstra işlem gerektirmeden farklı yerlerdeki serbest çalışanlarınıza ödeme yapabilirsiniz.

Yalnızca fatura ve ödeme konusunda otomasyon sağlayarak bile hem işletmenizin hem de çalışanlarınızın verimliliğini iki katına çıkarabilirsiniz.

Smartcat Hakkında

Smartcat, işletmeler ve çevirmenler için çeviri otomasyon teknolojileri sunar, tüm tarafların iletişim kurmalarını ve ortak çalışmalarını kolaylaştırır. Smartcat’in benzersiz özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Ücretsiz CAT Aracı
  • Hiçbir ücret ödemeden sınırsız sayıda kullanıcı açma imkânı (Admin, PM, çevirmen, editör vb.)
  • Dil uzmanlarının aynı dosya üzerinde aynı anda çalışabilecekleri gelişmiş editör ekranı
  • 110.000’den fazla serbest çevirmenin ve çeviri işletmesinin yer aldığı kapsamlı veritabanı
  • Otomatik ödeme sistemi

Yeni nesil çeviri teknolojilerini keşfedin ve verimliliğinizi hemen artırın.

Smartcat’e Hemen Kaydolun